Arap Şükrü Sokağı
15-12-2011  Okuma Sayısı : 4283


Arap Şükrü Sokağı

Bursalı olup da Arap Şükrü Sokağı’nı bilmeyen yoktur. Bursa'nın Nevizadesi olan Arap Şükrü Sokağı, Bursa gecelerinin adresidir. Özellikle turistlerin uğrak yeri olan bu sokakta, her gece bir eğlence vardır.

arap_sukruİçilen rakının, yenilen mezenin ve dinlenen müziğin de tadı bir başkadır Arap Şükrü’de... Zamanın  keyifle aktığı bu sokakta, yaşama ait tüm güzellikler su yüzüne çıkar. Mutsuzluklar yerini mutluluklara bırakır.

Arap Şükrü Sokağı'nın Tarihi

Bursa, Osmanlılar tarafından 1324 yılında fethediliyor. Fetihten sonra; Orhangazi, Bursa’daki Musevilerin, bu sokakta yerleşmelerine ve burada ibadetleri için bir Sinagog yapmalarına izin veriyor. 1492 yılında İspanya'dan göçe zorlanan Yahudiler de, Padişah II. Beyazıt'ın isteği ile Bursa'da bu sokağa yerleştiriliyor. Bu nedenle, yakın zamana kadar bu bölge "Yahudilik Mahallesi" olarak anılıyordu. 20. yüzyılın ikinci yarısından başlayarak yeni bir oluşum sürecine giren sokak, yıldan yıla yayılıp genişleyerek günümüzdeki görünümüne bürünüyor.arap_sukru1

Sokak, 1991 yılında Osmangazi Belediye Başkanı Erhan Keleşoğlu tarafından yeniden düzenlenerek araç trafiğine kapatılmıştır. 2002 yılında Osmangazi Belediye Başkanı Hilmi Şensoy, sokak esnafının kurmuş olduğu Arap Şükrü Koruma ve Geliştirme Derneği ile Türk Tuborg firmasının ortak çalışması sonucu yenilenmiş haliyle, Haziran 2002 tarihinden itibaren hizmete girmiştır.

Bursa’da yaşamlarını sürdüren 50-60 hane Yahudi nüfusun ibadete açık olan Geruş Sinagogu da bu sokaktadır. Sokak, Zafer Plaza'dan Altıparmak'a doğru gelirken solda görülen ünlü Balıkçı Reşat dükkanından başlar. Sokakta yere her 5 metrede bir üzerlerinde Bursalı ünlü sanatçıların adlarının yazılı olduğu plakalar yerleştirilmiştir.

Sokak dokusunu zaman geçmesine rağmen kaybetmemiştir; sivil mimari örneklerine hala  rastlamak mümkündür.

arap_sokakSokağın ismi neden Arap Şükrü?

Arap Şükrü Sokağı’nın ismi bu sokakta esnaflık yapan Arap Şükrü’den geliyor. Arap Şükrü, 1893 Vodina doğumlu olan, askeri okulda okuyup subay olduktan sonra “Akıncı Şükrü” olarak Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Kütahya yakınlarında esir düşmüş bir savaş gazisidir. Esaretten kaçarken kolundan yaralanan ve malulen emekli olan Arap Şükrü, ilk lokantasını Ayvalık’ta açmıştı. Daha sonra ilk eşi Servinaz Hanım ve iki küçük kızı ile Bursa’ya gelen Arap Şükrü, bugünkü Tayyare Kültür Merkezi’nin yerinde bulunun Şar Kulübü’nün işletmeciliğini yapmıştı. Ardından Yahudi kökenlilerin işlettiği meyhanelerin bulunduğu Yahudilik Çarşısı (bugünkü Arap Şükrü Sokağı)’nda dükkân kiralayan Arap Şükrü, meyhanesinde müşterilerine kuru fasulye, pilav, paça, işkembe çorbası türünde yemekler sunmuştu. Giderek ünlenen bu lokantaya Bursa civarından atlarla müşteriler gelmekteydi. İleride 5 erkek çocuğunun da işi sürdürmesi sonucu Arap Şükrü, bir marka haline geldi ve eskiden beri meyhaneler sokağı olan sokak Arap Şükrü Sokağı olarak ünlendi.

Arap Şükrü'nün çocukları tarafından işletilen Arap Şükrü Çetin Restoran, Arap Şükrü Sokak'ın girişinde balık lokantası olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Adres: Arap Şükrü Sokağı, Bursa