Bursa’nın Simgesi; Şeftali
02-04-2012  Okuma Sayısı : 2241


Bursa’nın Simgesi; Şeftali

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri de şeftalidir. Bursa dendiğinde ilk akla gelen ürünlerden biri olan şeftali; bol sulu olup, oldukça tatlı bir meyvedir. Bursa şeftalisinin en önemli özelliği kabuğunun tüylü olmasıdır. Şehre yazın yolunuz düşerse mutlaka bu lezzetli meyveyi memleketinde tadın.

Bursa ŞeftalisiBursa, şeftalisiyle ünlü bir şehirdir. Bursa’da çok farklı türleri yetişen şeftali, yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biridir. Dünyaya Çin´den yayıldığı düşünülen şeftali uzun yaşam ve ölümsüzlük sembolü olarak görülür. Şeftali ağacı ortalama 30 yıl yaşar, ancak Bursa’da en çok 15-20 yıl Bursa şeftalisisonra ağaçları sökülür. Bol sulu olup, tatlı meyvesinin en önemli özelliği kabuğunun tüylü olmasıdır.

Bazı kişiler şeftaliyi sevmesine rağmen meyvenin tüylü kabuğu dolayısı ile tüketemiyebiliyor. Bu kadifemsi dokudan hoşlanmayanlar için son yıllarda Bursa’da nektarin denilen tüysüz bir çeşidi yaygın olarak üretilmeye başlanmıştır.

Şeftali meyvesi kendi içinde ikiye ayrılır. Çekirdeği kolay ayrılana yarma denirken, ete yapışık olana et şeftalisi denir. Yarma şeftali genellikle taze olarak tüketilir. Et şeftalisi ise konserve yapımında kullanılır. Ülkemizde etli şeftali de, beyaz ve sarı etli olarak iki türe ayrılır.