Havlucular Çarşısı
13-12-2011  Okuma Sayısı : 2953


Havlucular Çarşısı

Ulu Camii’nin yanı başında bulunan Havlucular Çarşısı, sıra sıra dizilmiş havlucu dükkanlarının yer aldığı güzel, şirin bir çarşı. Yeni restorasyonu ile üzeri kapatılarak yaz, kış rahat alışveriş imkanı sağlayan bu çarşı, Bursa'ya gelip de uğramadan gidilmemesi gereken yerlerin başında geliyor.

havlucular

Havlucular Çarşısı’nda hediyelik ya da kendiniz için çeşit çeşit havlulardan dilediğinizi satın alabilirsiniz.

Bursa’da havluculukbursahavlu

Bursa’da havluculuğun tarihi 300 yıl önceye dayanıyor. Kadife dokumacılığının bir yan ürünü olarak doğan, havluculuk, 18 yüzyıl başlarında kurulan iptidai el tezgâhlarda günde beş on havlu üretilerek başlanmış.

Yaklaşık 3 asırdır devam eden havluculuk, özellikle Bursa’da bir hayli yaygın. Havluculuğun Bursa’da gelişmesinde Atatürk’ün katkıları büyüktür. Öyle ki desinatör Hacı Hafız, Atatürk’ün portresini bir havlu üzerine işleyerek gönderiyor. Daha sonra Bursa’ya gelen Atatürk, özellikle havlu üretimi ve desinatörlüğün gelişmesi için yöre sanayicilerine yardımcı oluyor. Böylece havlu üretimi Bursa’da gelişerek, günümüzdeki boyutuna geliyor.

Genellikle pamuk ipliğinden yapılan Bursa Havluları, eskiden el tezgahlarında dokunuyormuş. 1941 yılında kurulan Havluculuk Kooperatif A.Ş.’nin çabalarıyla havluculuk modern tesislerin kurulmasıyla beraber gelişmeye ve dışa açılmaya; zaman içinde güçlü bir sanayi tarafından üretilmeye başlanmıştır.

Dünya havluyu Türkler sayesinde tanıyor

havlu_bursaBursa’da tekstilde en büyük pay havluculuğa aittir. Bursa havluları 18. yüzyıldan beri hem Doğu hem de Avrupa ülkelerine ihraç edilmekteydi. Bugün Bursa havluculuğunun Türkiye’de ve dünyada haklı bir yeri vardır. Şehirde 100’ün üzerindeki üretim yerinde on binlerce havlu üretilmektedir.

Bursa’da, havlu ihracatı yapan firma sayısı ise 10 olarak kayıtlarda görünüyor. 18. yüzyılda Osmanlı Sarayı’nı ziyaret eden bir İngiliz Kralı’nın, havluyu burada görüp beğenmesi ve ülkesine götürmesi sonrasında, havlunun tüm dünyaca tanınmaya başlandığı söyleniyor. Günümüzde her evin vazgeçilmez eşyaları arasında ilk sırada yer alan havlu çeyiz sandığının ve damat bohçasının da vazgeçilmezleri arasında yer almakta. Düğün arabalarına, askere uğurlamaya katılan arabalara havlu bağlanması geleneği, Türklerin folklor ve kültür hayatında temizliğin ve saflığın simgesi olarak havlunun önemli bir yeri olduğunun göstergesidir.

Adres: Havlucular Çarşısı, Osmangazi, Bursa